Gölcük Tabiat Parkı - Bolu

Günübirlik veya hafta sonu şehir atmosferinden biraz uzaklaşmak isterseniz Aladağlar eteğindeki Gölcük Tabiat Parkı tam size göre.

Ankara- İstanbul yönünden otobana girdiğinizde 2-2.5 saat süren kısa bir yolculuktan sonra Bolu'ya ulaşıyorsunuz. Bolu-Doğu şehir girişinden otobandan çıkış yapıp, Karacasu-Gölcük-Seben-Kıbrıscık yolunu takip ederek Gölcük'e varıyorsunuz. Şehir merkezi ile Gölcük tabiat parkı arası 13 kilometre. 

Gölcük bir vadinin içine gizlenmiş muhteşem bir doğa harikası. Burası, Bolu merkeze çok yakın olması nedeniyle yöre halkı tarafından mesire ve piknik yeri olarak kullanılıyor. Ankara ve İstanbul'dan gelenlerin de doğayla baş başa kalmak, temiz hava almak, yürüyüş yapmak için tercih ettikleri bir yer. 


Gölcük Tabiat Parkı girişindeki otoparka aracımızı bırakıp çevreyi keşfe çıktık. 

Otopark alanının hemen yanında küçük bir market var. Buradan yiyecek ve hediyelik eşya satılmakta.


Yolun devamında piknik yapmak isteyenler için ayrı bir bölüm oluşturulmuş. Parkın diğer bölümlerinde ateş yakıp, mangal yapmak yasak.


Piknik alanının tam karşısında bir restoran bulunmakta.

Burada yöresel lezzetlerin tadına bakmak mümkün.


Yürüyüş parkuruna girer girmez bu manzara sizi karşılıyor. Yeşilin her tonunun hakim olduğu, sarıçam ve göknar ağaçları ile çevrili gölün manzarası muhteşem.

Gölün çevresindeki tek yapı fotoğraftaki Orman Bakanlığı'na ait misafirhane.Göl çevresi 1320 metre. Yürüyüş yolunun tamamı parke taşı ile döşenmiş. Yolun bir tarafı orman diğer tarafı nilüfer çiçekleri ile bezenmiş göl manzarası. Çevrede sessizliği bozan tek şey kuş sesleri. Çünkü bu yola araç ile giriş yasak. 

Normalde göl çevresini 30 dakikada yürümek mümkün. Ancak benim göl çevresi yürüyüşüm sık sık fotoğraf molaları ile kesildiği için biraz daha uzun sürdü.


Gölün çevresine yürüyüş molası ve dinlenmek için masalar yapılmış.Gölün belli noktalarına bu muhteşem manzarayı fotoğraflamak için özel yerler yapılmış.


"Ben yürümek istemiyorum." diyenler için bu aracı kiralamak mümkün. Ancak bu aracın, bu güzel ve doğal ortama uymadığını düşünüyorum.

Gölün çevresini tam tur yürüdükten sonra girişteki kafenin hamaklarında dinlenip bir şeyler yiyebilirsiniz.


Yemek üzerine bir de bu çaydan içtiyseniz Ankara'ya dönüş için hazırsınız demektir...

6 yorum:

 1. Hep merak etmişimdir, şu karşıdaki tek ev kimindir, biliyor musunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Orman Bakanlığı misafirhanesi. Devlet büyüklerimiz ağırlanıyor :))

   Sil
 2. sağlık ve maddi bir sıkıntınız yok ise neden paylaşım yapmıyorsunuz? çok sıkıcı hergün aynı sayfayı görmek

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili adsız, iş yoğunluğu nedeniyle biraz bloğu aksattığım doğrudur. Ancak mekan ve gezi bloğunu her hafta güncellemek zaten zor bir iş. İlginize teşekkür ederim. Söz bu hata yeni paylaşım yapacağım :))

   Sil
 3. Gölcük her zaman güzel, özellikle de İstanbul'da yaşayanların oksijen kaynağı.

  YanıtlaSil