10 Mart 2013

Eymir Gölü - Ankara

 
 
Ankara'da hafta sonu ne yapılır? Tabi ki Eymir Gölü'ne gidilir. Göle karşı kahvaltının ardından yürüyüş yapılır, bisiklete binilir, kayıkla gölde gezilir, acıkınca büfelerden birine uğranır ya da evden getirdiğiniz malzemelerle piknik masası kurulur. 

Yaz kış demeden severek geldiğimiz Eymir'de bizim tercihimiz Marina Büfe. Nedeni bulunduğu konum ve işletmecileri ile kurduğumuz gönül bağı. Marina büfe dışında Yakamoz, Yelkenci, Orfoz, Çobanoğlu, Balıkçı Büfe ve Bağ evinde de aynı hizmeti alabilirsiniz. Diğer büfeleri de defalarca denemiş olduğumu belirtmem lazım.
 
"Benim Eymir Gölü' ne giriş kartım yok, nasıl giriş yapacağım ? " derseniz eğer, arabanızı kapıda bırakıp yürüyerek girmeniz mümkün. Yaklaşık 20 dakika da ilk tesise ulaşabilirsiniz. Araba ile giriş yapabilmek için ODTÜ döner sermaye işletme müdürlüğünden ( 100 TL karşılığında) bir yıllık kart çıkartabilir ve hafta içi aracınızla giriş yapabilirsiniz. Nisan 2013 itibari ile hafta sonları ODTÜ kendi servis araçları ile göle giriş sağlamakta . Servis araçları gölün çevresinde sürekli ring yapmakta.


 
Kayıkhane önü
 
Eymir Gölü 13 km göl çevresindeki ağaçlık alanıyla başkente oksijen sağlayan eşsiz bir yer. Ayrıca çeşitli sportif faaliyetler için de biçilmiş kaftan. Burada bisiklet kiralamak, yürüyüş yapmak veya olta ile balık tutup kürek çekmek mümkün. ODTÜ kürek takımı antrenmanlarını burada yapmakta. 
 
 
 Eymir' de gün batımı
 
 
Gölün daimi konukları

 
Marina Büfe'den Bağ evi' nin görünüşü
 

Balıkçı Büfe'den Kayıkhane'nin görüntüsü


2012 Kışında gölün donmuş hali. 1.5 metre derinliğinde donan gölün üzerinde yürümek çok heyecan vericiydi. Bir daha bu manzara ile karşılaşırmışız bilmiyorum...
  
 
Eymir Gölü Marina Büfe'nin kapalı alanı.
 
Sadece Yaz aylarında değil Kış mevsiminde de çok keyifli bir yerdir.


 Marina Büfe'de çayınızı yudumlarken göl manzarası size eşlik eder.
 

Kışın soba üzerinde kestane pişirip nostalji yapabilirsiniz.
 
 
Gözleme Evi ( Kış mevsimindeki görüntüsü)

Baharda Gözlem Evi

 Kışın "Gözleme Evi" kapalı olduğu için balık, köfte , sucuk tercih edebilirsiniz. Hepsi ızgarada pişirilip, ekmek arası salata ile sunuluyor. Yanında ister soğuk, isterseniz sıcak içecek. Fiyatlar son derce makul ( tost 5, gözleme 5, sucuk ekmek 5, köfte ekmek 7, balık ekmek 7 TL).

Bağ evinde pazar günleri açık büfe kahvaltı, Orfoz ve Kayıkhane' de ise haftanın her günü serpme kahvaltı yapabilirsiniz. Kahvaltı için benim favorim mekanım "Orfoz".
 
 
Eymir'e giderken evdeki bayat ekmekleri yanınıza almayı unutmayın.
Kuşlar ve göldeki karabataklar için.
 
Eymir, deniz kadar keyif vermese de biz Ankaralılar için bulunmaz bir nimet. ODTÜ kendi arazisi içinde yer alan Eymir Gölü'nü Ankaralıların hizmetine açarak, çok büyük bir hizmet gerçekleştirdiğini düşünüyorum. Sonsuz teşekkürler...
 
Adres:

ODTÜ  Eymir Gölü Tesisleri Kayıkhane Yanı  Gölbaşı /Ankara

100 yorum:

 1. Ankara'nın en sevdiğim yeri ...

  YanıtlaSil
 2. eymir gölünün en güzel yeri balıkçı büfe, kahvaltı ekmer arası balık harika, büfe salas olmasına rağmen hizmet çok kalite, çalışanlar odtülü gittiğinizde mutlaka uğrayın...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Balıkçı büfeyi de defalarca denemişliğimiz var yorumunuza kesinlikle katılıyorum.

   Sil
 3. Baharı karşılamak için çok güzel görünüyor,gitmeli::))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bana teşekkür edeceğinize eminim, mutlaka gidin derim.

   Sil
 4. ah birde eymir'e arabalarla girmeseniz ne iyi olur.

  YanıtlaSil
 5. ODTÜ kısa bir süre araç girişini yasakladı, otobüslerle içeriye misafirleri taşıdı ancak sonra bu uygulamadan vaz geçti.

  YanıtlaSil
 6. eymirde fayton bisiklet kiralamak için bir yer biliyormusunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eymir'de fayton yok. Arkası sepeti (çocukları oturtabileceğiniz)bisiklet yada normal bisiklet var. Bisikleti marine büfenin önünden , ya da TRT tarafından girişte, kapanlara gelmeden bisiklet kiralayabilirsiniz.

   Sil
 7. saatlik kiralanıyor değil mi bisikletler? h.içi h.sonu fiyat değişiyor mu peki?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eymir'in her iki giriş kapısından da bisiklet kiralayabilirsiniz. Geçen yıl 1 saat 12 TL idi . 30 dakika da kiralayabiliyorsunuz. Hafta içi hafta sonu fiyat farkı yok.

   Sil
  2. Bu hafta sonu Gölbaşı tarafındaki ana kapıda 1 saati 10 TL idi.

   Sil
 8. Peki kızılaydan falan nasıl gidebiliriz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dolmuş, yada otobüsle ulaşım ne yazık ki Kızılay'dan Eymir'e yok. Ancak Gölbaşı'na Ulus'tan kalkıp Konya yolunu takip eden dolmuşlar var, Haymana yol ayrımında inip taksiyle gelinebilir.

   Sil
 9. Kahvaltı için önerebileceğiniz bir yer varmı?? İlk defa gideceğim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kahvaltı için benim favorim ORFOZ . Serpme kahvaltı veriyorlar. En son gittiğimizde kişi başı serpme kahvaltı fiyatı 25 TL idi.

   Sil
 10. Ben esim ve iki aylik kizimla gitmek istiyorum ve muhtemelen h.ici saat aksam 6 gibi orda olurum daha once hic gitmedim ve bebek yuzunden arabayla girmem daha uygun olacaktir.Aracla nasil girebilirim ve neleri tavsiye edersiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hafta içi araçla girmek serbest. Kayıkhane,orfoz,bagevi bebekle rahat gidebileceginiz yerler.zaten büfe ve restoranların hepsi aynı hizada gölün kıyısında. Bence baka baka gidin kafanıza uyanda mola verin.Bu sıcaklarda gidilecek ideal yerler arasında Eymir iyi gezmeler...

   Sil
 11. Göl kartı olmayanlar hafta içi rahat bi şekilde girebiliyor mu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Üstteki yorumda eksik yazmışım. ODTÜ döner sermaye işlete müdürlüğünden çıkarttığınız 1 yıllık üye kartı ile hafta içi araçla giriş serbest. Yürüyerek girecekseniz kart istenmiyor. Hafta sonu ise kartınız olsa bile araçla girişi yasak( gazeteci,hakim ,savcı, mülki amirler hariç). ODTÜ kendi servis araçları ile kart istemeden hafta sonu gölün içine ring yapıyor.

   Sil
 12. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lütfü bey, TRT yanından inen patika değil asfalt bir yol var. Eymire iki giriş var. Biri Gölbaşı tarafından diğeri TRT'nin tam yanından aşağı inene yol. Yaklaşık 3 km yokuş aşağı iniyorsunuz. Yalnız özel araçla yada yürüyerek inmek mümkün. Aşağı indiğinizde yol ikiye ayrılıyor. Bağevi yönüne ve gölbaşı yönüne.

   Sil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  3. Her iki taraftan da gittiğinizde gölün etrafında daire çizip aynı noktaya gelirsiniz. Ancak araçla giderseniz bağ evi tarafından değil gölbaşı kapısından gidin. Daha çok tesisi var ve göl manzarası daha güzeldir. TRT tarafından yürüyerek inerseniz yol ikiye ayrılır sol tarafı takip etin ( bağ evinin ters yönü) iyi gezmeler...

   Sil
 13. haftaiçi ring yok mu peki?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hafta içi yürüyerek yada özel araçla girilebiliyor.

   Sil
 14. Orfoza yakin olan kapi hangisi acaba ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Araçla gidecekseniz mecburen Gölbaşı kapısından girmeniz lazım çünkü tek yön. TRT yönünden ancak yürüyerek girebilirsiniz.

   Sil
 15. balık tutmak serbest mi? akdere den araçla hafta içi nereden girebiliriz.üyelik için odtü döner sermayeye nerden gidecez?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Balık tutmak serbest. Akdere'den geliyorsanız TRT kapısı daha yakın olur. ODTÜ döner sermaye ODTÜ dolmuşlarının son durağı olan noktada 7 katlı mühendislik binasının giriş katında. ODTÜ Rektörlük binasının 300 m kadar ilerisinde, yada ODTÜ Kemal Kurdeş Kongre merkezinin tam karşısı. Umarım anlatabilmişimdir :)

   Sil
 16. slm yaya olarak hafta içi hangi kapı
  daha yakın?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İki kapının da tesislere uzaklığı aynı 2 Km kadar.

   Sil
 17. merhaba.Eşimle haftasonu misafirlerimizi açık büfe kahvaltıya götürmek istiyoruz eymire.nereyi önerirsiniz?Bağevi yazılmış ama genelde garson ve hizmetten gidenler şikayetçi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bağ evi konum olarak çok güzel ancak ben açık büfe kahvaltısını beğenmedim. Benim önerim Orfoz'da serpme kahvaltı.

   Sil
 18. Bağevi gerçekten görülmesi gereken yerlerden biri, ailece çoluk çocuk geçenlerde ordaydık, çocuklar için ideal siz yemeğinizi yerken çoçuklarda keyiflerince oynadı..Üstelik balık yemenizi tavsiye ederim..

  YanıtlaSil
 19. Merhaba Ben batıkentten dolmuş veya otobüsle nasıl giderim. Giriş için de kartım yok içeriye giriş yapabilir miyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gölbaşı dolmuşlarına binip Haymana yol ayrımında inip taksiyle gidebilirsiniz.ozel arac ile gitmiyorsanız karta gerek yok. Hafta sonuda odtu otobusleri ile ana kapıdan giriş yapabilirsiniz . İyi gezmeler.

   Sil
 20. Merhaba, biz pazar günü için Bolu'dan gelmeyi düşünüyoruz, Ankara'yı çok iyi bilmiyoruz. Aşti taraflarından Eymire kendi arabamızla nasıl gidebiliriz? Birde Ocak ayında tavsiye eder misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aşti'nin önünden hiç bir yere sapmadan Gölbaşı- Hayman yol ayrımına kadar düz devam edin ( 14-15 km) Hayman yol ayrımına girip ilk ışıklardan sola dönün . 1 km devam edip önünüze gelen ışıklardan tekrar sola dönün tabelaları göreceksiniz.

   Sil
 21. merhaba arkadaşlar kendi aracımla gitmeyi düşünüyorum kız arkadaşımla gezmek için nasıl ve nerden hangi kapıdan girmem gerekir yardımcı olursanız çok sevinirm...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tamer bey, Gölbaşı yönündeki kapıdan ODTÜ döner sermaye işletme müdürlüğünden çıkarttığınız 1 yıllık üye kartı ile araçla giriş serbest. Yürüyerek girecekseniz kart istenmiyor. İyi gezmeler

   Sil
 22. odtü kuzey Kıbrıs kampüsünde öğrenciyim ve öğrenci kimlik kartımla ailemle giriş yapamıyomuyum illaha kartmı çıkarttırmam gerekli acaba.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Araçla giriş yapmak istiyorsanız kart lazım , yürüyerek giriş serbest

   Sil
 23. Merhaba, biz arkadaşlarla önümüzdeki Pazartesi Eymir'e gitmeyi düşünüyoruz. Orfoz'a ya da Marina Büfe'ye (yazınızdan gördüm onlarıda ben sadece Bağ Evi'ni biliyordum başka öneriniz varsa söylerseniz sevinirim) Bisikletle hangi kapıdan gitmemiz daha yakın olur bir de o mekanlara acaba? Bir de bisiklet kiralama fiyatları ne kadar bir bilginiz var mı? Yaklaşık 5 kişi olacağız bir indirim yaparlar mı ki :( Cevabınız için şimdiden teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 24. Yazın bisikletin saati 12 liraydı.Gölbaşı kapısından giriş yapın.Mekanlar aynı hat üzerinde sıralı, kapalı alanda oturmak istiyordanız kayıkhane ya da orfozu tercih edin , açık hava için marina ya da yelkenci büfe. İyi gezmeler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler :) Bloğunuz çok hoş bu arada özellikle Ankaralılar için

   Sil
  2. Çok teşekkür güzel görüşleriniz için.

   Sil
 25. muhteşem bir yer fotoğraf için gittim ve Ahmet abi ile tanıştım samimiyeti ve misafir perverliği köftesi ile tek adres

  YanıtlaSil
 26. Her zaman bisiklet kiralama imkanı var mı fiyatları ne civarda acaba ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bisiklet her mevsim var. Geçen hafta 1 saatini 10 TL kiraladık. İyi gezmeler.

   Sil
 27. Ne tarz giyinmeliyiz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim tercihim eşofman ya da kot :))

   Sil
 28. Öncelikle Merhaba yazılanların hepsini okudum faka bir konuda aklımda soru işareti oluştu bisiklet kiralayabileceğimiz yerler sadece giriş kapılarında mı yok işletmelerin yakınında da bulabilir miyiz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazın her iki kapıda da bisiklet var. Ancak bu mevsim de sadece TRT Yönünden Aşağı indiğinizde bisiklet var. Gölbaşı kapısında henüz yok. Yakın zamanda orada da başlar. İyi gezmeler...

   Sil
 29. Mangal yakmak serbestmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mangal yasak anacak piknik serbest :)

   Sil
 30. Bu zamanda golbasi haymana yolu kapisinda bisiklet kiralama varmi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En son iki hafta önce gittim ana kapıda henüz bisiklet yoktu. Ancak TRT kapısında yaz kış bisiklet var.

   Sil
 31. Merhaba. Kızılay dan eymir trt kspısına nasıl gidebilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oran dolmuşları ile gidebilirsiniz . Güven parktan kalkıyor.

   Sil
 32. Merabalar ilk olarak giriş kapilarinda aracımızı park edebileceğimiz bir alan ve ya otopark mevcut mu ?
  2. Kendi bisikletlerimizle giriş yapmak mümkün mü acaba? Tesekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, araç park etmek için büyük bir alan var. Kendi bisikletinizle giriş yapabilirsiniz. İyi gezmeler.

   Sil
 33. merhaba beytepe kampüsünden nasıl gidebilirim yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. AŞTİ'den Gölbaşı dolmuşuna binip Haymana yola ayrımında inip taksiyle gelebilirsiniz.

   Sil
 34. merhaba bilkentten nasıl gidebilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Celal bey,AŞTİ'den Gölbaşı dolmuşuna binip Haymana yola ayrımında inip taksiyle gelebilirsiniz.

   Sil
 35. Iceride emanete birakabilecegimz bi yer var mi

  YanıtlaSil
 36. Iceride emanete birakabilcegimz biyer var mi

  YanıtlaSil
 37. Merhaba, hafta sonu İstanbul'dan gelmeyi planlıyorum. Hangi kapıda otopark var ya da hangi kapıya araçla gelmek daha doğru olur. İçeriye araçla girmeyi düşünmüyorum. Otoparka yakın bisiklet kiralama yeri var mı? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gölbaşı kapısından giriş yapın derim, manzara daha güzel.Her iki kapıda da bisiklet ve otopark mevcut.

   Sil
 38. İyi günler. Gölbaşı kapsında bisiklet kiralama başladı mı acaba ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mehmet bey evet iki kapıda da bisiklet kiralama var.

   Sil
 39. Bu guzel yeri guzel blogunuz da hic bir soruyu cevapsiz birakmadan ozveriyle tasvir ettiginiz icin hepimiz size tesekkur ederiz. Iyi gunler dilerim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tankut bey ben de okumaya ve yorumyapmaya değer gördünüz için teşekkür ederim:)

   Sil
 40. odtuyle bir alakamiz yok.dolayisiyla kartta yok.yaya olarak giris yapabilirmiyiz

  YanıtlaSil
 41. Oran kapisindan giris yapmayi dusunuyorum arabayla fakat bag evi disindaki yerler uzak mi kaliyor oraya? O giris bana daha yakin cunku.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1.5-2 km diger tesislerin uzaklığı.

   Sil
 42. Piknik yapmak serbest demissiniz. Buna uygun bir alan var mi yoksa bahsettiginiz bufelerin masalarinda mi yapmaya izin veriliyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Göl kıyısında ya da orman içinde ateş yakmadan piknik yapmak serbest. Büfelerde piknik yapılmıyor.

   Sil
 43. odtü ana kapısından eymir gölü için giriş mümkün mü

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Giriş kartınız yoksa yurüyerek ya da ODTÜ ring otobüslerini kullanabilirsiniz.

   Sil
 44. Haftaiçi arabayla giriş serbest mi acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yanınızda 7 yaş altı çocuk, 65 yaş üstü yetişkin ve engelli bir kişi size eşlik ediyorsa girişe izin veriyorlar. Ama zaman zaman kurallar değişebilyor. En garantisi 1 yıllık kart çıkartmak . Selamlar...

   Sil
 45. Saat 11.00-19.00 saatleri arasında araçlarla giriş yapılmıyor diye okudum Odtü nün sayfasında ama emin olamadım, bu saatler haricinde haftasonu araçla giriş yapabiliyor muyuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Giriş kartınız varsa 19.00 dan sonra kartla giriş yapabiliyorsunuz.

   Sil
 46. Odtü nün sayfasında 11.00-19.00 saatleri arasında araçla giriş yapılmıyor diye okudum ama size sormak istedim 10.00 da haftasonu araçla giriş yapabiliyor muyuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Giriş kartınız varsa evet girebilirsiniz.

   Sil
 47. ben gece gelıp sabahlamayı dusunuyorum kız arkadasımla yanı sıra balık tutmayı dusunuyoruz mumkun mu bi sıkıntı yasarmıyım ılk defa gelicem

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahmet bey bu konuda bilgim yok. Göl amirliğini arayıp ögrenebilirsiniz. İyi eğlenceler...

   Sil
 48. Çok bilgilendirici bir yazı dizisi olmuş emeğinize sağlık....

  YanıtlaSil
 49. Meraba keçiörenden eymir gölüne nasıl gelebirim acaba , arkdaslarımla gelmeyi düşünüyoruz 19 23 yas arası nasıl bır zaman gecırırz sızce

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Göl kıyısında oturup bufelerde birşeyler yiyip içebilirsiniz. Tekneye ya da bisiklete binebilirsiniz. Gölbaşına 2-3 km uzaklıkta Eymir gölü.

   Sil
 50. kafelerin fiyatları uygun mudur fiyat aralığı nedir bılıyomusunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cafelerde ekmek arası ızgara balık, köfte 7 tl çay 1.5 tl

   Sil
 51. merhaba eymir gölüne girmek için başvuru formu doldurmamız ücret ödememiz mi gerekiyor tam anlayamadım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arabayla giriş yapmak istiyorsanız kart zorunlu. Yürüyerek ya da odtü rink otobüsleri ile giriş serbest. Selamlar...

   Sil