Kürek Pide - Ankara

 
     Balgat Ziyabey Caddesi'ndeki Kürek Pide, Karadeniz pidesi hasreti çekenlerin özlemini dindirecektir diye düşünüyorum. Yaklaşık bir yıldır hizmet veren mekan sadece Karadeniz pidesi yapıyor. Menü oldukça sade. Karadeniz pidesi çeşitleri ve Laz böreği var. Mekanın bir özelliği de yaklaşık 30 şehirden getirttirdikleri gazozları pidenin yanında sunmaları.
 

İşletme sahibi Karadenizli olunca pide için kullanılan tereyağı, et ve benzeri ürünlerin Giresun'dan  geliyor olması bizi şaşırtmadı.


Pide öncesi mısır ekmeği, köy tereyağı, turşu kavurması, salata ikram olarak masanıza geliyor.


Yuvarlak Köy Peynirli Pide ( Sürmene)
 
 Dört peynirli pide içinde kolat, imansız, tel ve dil peyniri var. Dört peynirin kullanılması lezzeti zirveye taşımış.  Peynirin sünmesi süper. Pidenin kenarındaki halkanın kalın olması sizi yanıltmasın. Hamuru ince. Kenar hamurundan kopartıp yumurtaya banarak yemek çok keyifli.

 
Kapalı  Kavurmalı Pide
 
 İnce hamur arasında Giresun'dan gelen kavurma var. Pide piştikten sonra kapağı kesiliyor ve içine ayrıca tereyağı ilave ediliyor. Söz konusu Karadeniz pidesi olunca bol tereyağı kullanılması normal bir durum.


 
Karışık Pide ( Espiye)
 
Bence mekanın imzası gibi bu pide. Espiye pidesi, pastırma, kuşbaşı, sucuk ve kaşar peynirinden yapılıyor.


Yuvarlak Kavurmalı Yumurtalı Pide

Bu da diğerleri gibi çok lezzetli. Tüm pidelerin hamuru aynı. Yöresine göre kapalı ya da açık yapılıyor ve kullanılan malzeme değişkenlik gösteriyor.

 
Bu kadar lezzetli pidenin üstüne tatlı yemek mümkün olmadı. Ancak Laz böreğinin de pideler kadar iyi olduğunu deneyen arkadaşlar söylediler.
 
İçerikteki tüm fotoğrafları sevgili @ankaraetkinlik Ayşegül çekti. Kendisine teşekkür ederim.

Yorum: Lezzet yerinde, fiyatlar uygun, mekan temiz. Porsiyonlar oldukça doyurucu.
 

Fiyat: Pideler 19-27 TL aralığında.
 
 
Adres: Balgat Ziyabey Caddesi No: 59/A Balgat/ Ankara
 

Tel : 0312 2855155
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder