Erçelebi Kömürde Kadayıf - Gaziantep


 
Baklavanın ustası ve merkezi Gaziantep'te Kömürde kadayıf... 
Şanlıurfalı Arif Usta, baklava diyarı olarak bilinen Gaziantep’e 2008 yılında  gelmiş   Anteplilerin çok iyi bildiği, biz dışarıdan gelen ziyaretçilerin ise yeni  keşfettiği  "Erçelebi Kömürde Kadayıf"ı Gaziantep’te bir markaya dönüştürmüş.

Mekanda 20 çeşit kadayıf tatlısı üretiliyor. Erçelebi'nin en spesiyal tatlısı sultan kadayıf ve kömürde kadayıf. Bizim bildiğimiz adıyla künefe. İkisinin de ortak özelliği kömür ateşinde ağır ağır pişmesi.


Erçelebi’de tercihimiz közde peynirli kadayıftan yana oldu. Garson bu tatlı için 15- 20 dakika bekleyeceğimizi söyledi. Nedeni tatlının közde pişmesi ve siparişten sonra taze hazırlanması.
 

Kadayıftan önce masamıza küçük bardaklarda soğuk süt ikram olarak geldi. "Neden süt? " diye sorduğumuzda sütün sindirime yardımcı olduğu ve  kan şekerinin yavaş yükselmesini sağladığı   söylendi. Sütümüzü içtik, sabırla beklemeye başladık…


Ağır ağır közde pişen peynirli kadayıf, şerbet ile buluşup, üzerine de taze kaymak ve boz fıstık ilave edilmiş olarak  beğenimize sunuldu. Beğenmemek ne mümkün efendim. Geçen yıl Hatay gezimiz sırasında bol bol künefe tadıp, orijinali hakkında fikir sahibi olmuştum. Emin olun Erçelebi’nin künefesi Hatay’da yediklerim kadar muhteşemdi.


Erçelebi Kömürde Kadayıf'ı diğerlerinden ayıran en temel özellikler:

-Çiğ kadayıfın kendi üretimleri olması,
- Tatlıda kullanılan sade koyun yağının Urfa'dan gelmesi,
-Kadayıfın içinde ve süslemede Gaziantep'in boz fıstığının kullanılması,
-Kömürde pişmesi,
-Kadayıfın sütle ikram edilmesi,
 
Fiyat: 2 kişilik peynirli kadayıf ( künefe) 18 TL. Diğer kadayıf çeşitlerinin kilosu 40 TL

Yorum: Kaliteli malzeme, farklı pişirme yöntemi, servis ve ustalık birleşince ortaya Erçelebi Közde Künefe çıkmış. Yolunuz Gaziantep'e düşerse buraya mutlaka uğrayın derim. Uğrayamazsanız da üzülmeyin Türkiye'nin her yerine süt kullanılan kadayıflar hariç 2 gün içinde kargo ile teslimatları var.

Adres: Milli Egemenlik Bulvarı No:33- Gaziantep

Tel:0342 322 21 71    Gsm:05362150840
www.ercelebi.com.tr
 

2 yorum:

  1. Üstadım elinize sağlık tadına bakamadık ama çok güzel olduğu görüntüsünden belli :)

    YanıtlaSil