Pierre Loti Tepesi - İstanbul


İstanbul’un manzarasıyla ünlü yerlerinden biri olan Pierre Loti Tepesi' ndeyiz. Pierrer Loti Tepesi, İstanbul'un Eyüp ilçesinde Haliç'e nazır bir tepedir. Burası, adını 1876 yılında İstanbul'a gelerek buraya yerleşen ve sık sık bu tepedeki bir kıraathaneye gelmesiyle tanınan Fransız roman yazarı ve doğu bilimci Julien Viaud'dan almıştır.

Tepenin adını Eyüpsultan Tepesi olarak değiştirmek amacıyla belediye meclisine sunulan öneri pek çok çevreden büyük itirazlar görmüş ve belediye meclisince reddedilmiştir. Tepe ve burada bulunan aynı adlı çay bahçesi İstanbul'a gelen turistlerin de sık ziyaret ettiği bir yerdir. Tepenin bulunduğu Eyüp semti, camisi, türbesi, mezarlıkları, doğal güzellikleriyle önemli ve eski bir yerleşim bölgesidir.


Eyüp’ten Eminönü’ne kadar tüm Haliç’in tepeden görülebildiği Pierre Loti Kahvesi, yerli ve yabancı turistlerin dinlenmek ve fotoğraf çekmek için  ilgi gösterdiği bir yer. Kırmızı beyaz kareli masa örtüleri, tahta sandalyeleri ve özel kostümlü garsonları buranın dikkat çeken özellikleri. 

Pierre Loti Tepesi' nde Yeşil Cafe, Nargile Bahçesi, Aziyade Restaurant, Teras Cafe, Tarihi Kahve, Turquhouse Butik Otel ve hediyelik eşyaların satıldığı turistik mekanlarda bulunuyor.  

İstanbul 'un , kuzeyde Haliç, doğuda İstanbul Boğazı ve güneyde Marmara Denizi ile çevrili kısmı günümüzde "Tarihi Yarımada" olarak anılmaktadır. Pieree Loti Tepesi'nden tarihi yarımadayı ve Haliç'i demli bir çay ya da kahve eşliğinde izlemenin keyfini tatmak istiyorsanız mutlaka burayı ziyaret etmelisiniz. 

Pierre Loti Tepesi'ne çıkmak için dar ve dolambaçlı bir yol takip ediyorsunuz. Ulaşımı kolaylaştırmak  için araba yerine çok daha pratik bir sistemi kurulmuş "teleferik". Eyüp Cami alanından teleferiğe binip 2-3 dakika sonra tepeye ulaşıyorsunuz. Teleferiğin olduğu alanda arabanızı park etmek için otopark alanı da var.


Pierre Loti Kahvesi'ne inerken yol kenarında hediyelik eşya satıcıları sıralanmış. 



Kahvenin kapalı alanından görüntüler



Kahvenin girişinde  kalan bölümde eski İstanbul evleri şeklindeki apart oteller, restoran ve kafeden oluşan bir kompleks bulunuyor.

Buraya kadar gelmişken Eyüp sultan Cami'sini, Sütlüce'de bulunan Miniatürk- Minyatür Türkiye Parkı ve Müzesi'ni, Santral İstanbul ile Hasköy'de bulunan Rahmi Koç Müzesi'ni de gezmenizi tavsiye ederim.

Pierre Loti Tepesi'ne  Nasıl Gidilir?

Pierre Loti tepesi, Eyüp ilçesinde bulunmaktadır. Bulunduğunuz ilçeden Eyüp’e giden tüm otobüslerle Eyüp Camii‘ne kadar gelebilir, buradan da ister yürüyerek ister teleferik ile Pierre Loti Tepesi‘ne çıkabilirsiniz.
İstanbul’un birçok semtinden otobüs ile ulaşımın sağlandığı Eyüp Pierre Loti Tepesi’ne Avcılar-Kadıköy arasında sefer yapan Metrobüs‘le de ulaşılabilmektedir. Ayrıca Eyüp Sultan Camii yanından, Pierre Loti Tepesi’ne Teleferik sayesinde keyifli manzara eşliğinde kısa bir seyahat  yaparak da çıkılabilir.

Eyüp-Pierre Loti Teleferiği ile Tepeye Ulaşım,
Eyüp-Piyerloti teleferiğiİstanbul’un Eyüp ilçesinde ilçe merkeziyle, deniz seviyesinden yaklaşık 55 metre yükseklikte bulunan Pierre Loti Tepesi arasında işleyen turistik hava taşıma sistemidir. Hat, hafta içi 08:00-22:00 saatleri arasında yoğun zamanlarda 5 dakikada bir sıklıkla çalışır.

Pierre Loti Tepesi Deniz Ulaşımı
Üsküdar-Eyüp arasında her yarım saatte bir seyreden “Haliç Tipi” yolcu gemileriyle deniz ulaşımını kullanma imkanı, ulaşımı bir keyfe dönüştürmektedir.
Pierre Loti Tepesi Özel Araç İle Ulaşım
Eğer özel aracınızla gelmek isterseniz, ister sahil yolundan isterseniz çevre yolundan Eyüp merkeze geldikten sonra, sadece “Pierre Loti” tabelalarını takip ederek Pierre Loti Tepesi’ne rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
Ayrıca Metrobüs ile Ayvansaray durağında inilip, Eyüp’e doğru yürüyebilir ya da Edirnekapı veya Topkapı’dan Gaziosmanpaşa Pazar içi minibüsleriyle ulaşım sağlanabilir.



4 yorum:

  1. Merhabalar arkadaşım,bir sonraki etkinliğimiz 16 mayıs perşembe günü Anneler günü konseptinde yapılacak,katılırsan çok seviniriz :)

    YanıtlaSil
  2. ya şu tepeyi görmek bir türlü nasip olmadı :(

    YanıtlaSil
  3. Çok güzelsin sen :) gerçi mezarlar biraz ürkütücü bir hava katıyor ama neyse :D

    YanıtlaSil