Menemenci Dayı - Samsun

 
Aracımızla seyahate çıktığımızda soluklanmak, damağımızı şenlendirmek için hepimizin  tercih ettiği bir köfteci, dürümcü, börekçi vs. mutlaka vardır. Orta Anadolu’dan Karadeniz’i gezmeye gelenlerin de uğrak yeri Samsun-Ankara yolu üzerinde bulunan, Kavak ilçesine bağlı, Çakallı mevkiindeki sayısız menemencilerden birisidir.

Buradaki birçok lokanta 10-15 yıl öncesine kadar sadece yoldan geçen kamyonculara hizmet verirken, "Çakallı menemenin" ününün Samsun dışına taşmasıyla özellikle tatilciler buraya akın etmeye başlamışlar. Zamanla ailelerin yoğun ilgisi sonucu lokantaların birçoğu dekorasyonda, menüde küçük değişiklikler yaparak lüks restoranlarla yarışacak bir konuma gelmiş.

    

Yıllardır Ankara'dan Ünye'ye giderken bizim mola yerimiz Menemenci Dayı'dır. Otantik dekorasyonu, geniş bahçesi, oyun alanı ve tabi ki sunduğu lezzet tercih nedenimiz. 

 
Geçmişte sadece ekmek ve menemen gelirdi masaya. Son yıllarda küçük ikramlar eklendi.


Menemenin eşlikçisi Trabzon ekmeği.


İşte beklediğimiz an, menemen masamızda.
 
Menemen alüminyum tavalarda pişiriliyor ve aynı tava içinde sunuluyor.  Siz istemezseniz masaya tabak gelmiyor. Ekmeği bandıra bandıra yiyorsunuz. Menemenin içinde soğan yok. Sadece tereyağı, yeşil biber, kaşar, yumurta tuz ve toz kırmızı biber var. Tercihe göre sade, kavurmalı, pastırmalı da sipariş verebilirsiniz.
 
"Altı üstü menemen, bunun farkı nedir?" diyebilirsiniz. Çakallı menemenin  sırrı bu bölgede üretilen tereyağı, yumurta, domateste hatta havasında, suyunda saklı. Evde istediğiniz kadar bu menemeni yapmaya çalışın olmuyor. En önemlisi de  işin ustası kişilerin elinden çıkması.

Yorum:  Lezzet on numara, servis hızlı. Fiyat makul.

Fiyat: 4 kişilik menemen çay eşliğinde 40 TL. 


Adres: Samsun - Çorum karayolu 21. km.


Tel : 0 362 749 00 33

2 yorum:

  1. samsunlu olarak ne yazıkki gitmedim desem...ilk fırsatta gitmeliyim menemene bayılırım ...sevgiler..

    YanıtlaSil
  2. İlkinde istanbuldan giresuna giderken uğradık neyse girdik restoranta karşılama ilgi fln çok iyidi sonra sonra oturduk masaya mezeler zaten sofrayı doldurdu menemene yer kalmadı o derece sonra menemen geldi afiyetle yedik fln yani herşey güzeldi tabi biz akrabalara fln anlattık onlarda gitmiş sonradan fln begenmişler sonra biz yine giresundan istanbula dönerken uğrayalım dedik tabi aradan 1 sene fln geçti neyse uğradik işte gece 10 fln dı o ilk uğradıgımızla alakassı yoktu 3 meze getirdiler sonra biz dedik işte böyle böyle ilk geldimizde meze daha çoktu fln sonradan bi meze daha geldi tabi suratları asık yani dicegim o gunduzle gece arasında çok fark var gece uğramayın mümkünse sabah uğrayın saygılar

    YanıtlaSil